Ferie zimowe – przygotowanie samochodu do zimowych wyjazdów

Warszawa, 08 stycznia 2019

Mamy nadzieję, że o wymianie opon na zimówki nie trzeba przypominać i dawno to zrobiliście. Pamiętajcie, w niektórym państwach, np. na Słowacji czy w Austrii  jest nakaz używania opon zimowych (w Austrii od 1 listopada do 15 kwietnia, na Słowacji od 15 listopada do 15 marca). Warto mieć ze sobą także łańcuchy, w niektórych rejonach górskich ich używanie jest konieczne, o czym informuje znak drogowy.
Hamulce – warunkują nasze bezpieczeństwo. Mokra, śliska nawierzchnia to zimowa codzienność, nie można zatem pozwolić nawet na najmniejszą usterkę, dlatego sprawdzenie przed wyjazdem stanu klocków, tarcz bębnów, a także przewodów hamulcowych to absolutna konieczność. W przypadku gdy czas wymiany jakiegoś elementu powoli się zbliża, lepiej nie czekać i dokonać tego przed dalszymi eskapadami.
O akumulatorze przypominamy sobie zazwyczaj wtedy, gdy odmawia nam posłuszeństwa. Tymczasem to najbardziej obciążony element podczas mrozów. Warto wykonać test akumulatora pod obciążenie w warsztacie, a także sprawdzić stan klem, co można zrobić samodzielnie. Zaśniedziałe klemy trudniej przewodzą prąd, co jest zauważalne przy uruchomianiu auta, kiedy to wydaje nam się, że akumulator pracuje jakby „na pół gwizdka”. W tej sytuacji doskonale sprawdzi się środek BIZOL Contact Clean+ c32. Produkt stworzony na bazie węglowodorów alifatycznych i alkoholu ma silne właściwości czyszczące i doskonale radzi sobie z zaśniedziałymi elementami instalacji elektrycznej. Nie przewodzi prądu i nie powoduje korozji, nie zostawia też widocznych śladów.
Kolejną ważną czynnością jaką należy wykonać zanim pierwsze mrozy dadzą się we znaki jest kontrola stanu płynów eksploatacyjnych. Jeśli czas wymiany oleju silnikowego powoli się zbliża, lepiej zrobić to nieco wcześniej. Olej w niskich temperaturach gęstnieje przez co gorzej rozprowadza się po poszczególnych elementach jednostki napędowej, co zwiększa ryzyko uszkodzenia. Świeży lubrykant, zwłaszcza syntetyczny zachowuje doskonałą płynność nawet przy ekstremalnie niskich temperaturach, chroniąc silnik na najwyższym poziomie.
Warto pamiętać również o płynie chłodniczym. Kontrola zamarzania jego temperatury pozwoli zabezpieczyć układ chłodzenia przed awarią. Jeśli wartość będzie zbyt wysoka chłodziwo może w nocy zamarznąć prowadzać do pęknięcia chodnicy. Aby tego uniknąć wystarczy wymienić stary płyn na nowy. Doskonałą ochronę przed ekstremalnie niskimi temperaturami zapewnia BIZOL Coolant G11 (-40) to niezamarzający płyn chłodniczy typu long-life oparty na glikolu etylenowym do całorocznego stosowania w silnikach benzynowych oraz  Diesla, które wymagają azotynowego środka zapobiegającego zamarzaniu. Niezawodnie chroni przed korozją i przegrzaniem. Neutralny dla uszczelek i rur. 
Wyjątkowo wrażliwy na wilgoć, która często występuje w porze zimowej jest płyn hamulcowy. Substancja ta jest silnie higroskopijna, a zawilgocony płyn traci swoje właściwości. A w tym przypadku nie chodzi już tylko o ewentualne uszkodzenia układu, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo. Dlatego kontrolę tego płynu eksploatacyjnego warto zlecić, np. podczas wymiany opon.
Do zimowej aury słusznie jest też przygotować karoserię. Na lakier pozytywnie wpłynie woskowanie. Wosk tworzy swego rodzaju barierę ochronną, podobnie jak krem na twarzy. Z kolei gumowe elementy, np. uszczelki, które lubią przymarzać zimą i są podatne na kruszenie doskonale zabezpieczy spray BIZOL Silicone+ l51, który służy do nawilżania i zabezpieczania gumowych i plastikowych części. Zabezpieczone powierzchnie nie przymarzają i pozostają elastyczne nawet w ekstremalnie niskich temperaturach.

Przygotowanie auta do zimy nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale pozwala uniknąć niepotrzebnych stresów oraz wydatków wynikających z przeoczenia lub zaniedbania. Warto o tym pamiętać i to bez znaczenia czy jeździmy głównie po mieście czy na dłuższych trasach.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl